Tepelné čerpadlá – aké sú ich požiadavky na umiestnenie?
Máte obavy, že nebudete mať vhodný priestor pre tepelné čerpadlo, ktoré ste si vyhliadli ako nový zdroj tepla? Na nižšie uvedených riadkoch sa dozviete, ako je to pri tepelných čerpadlách s požiadavkami na umiestnenie.
Svetová strana nehrá rolu
Tepelné čerpadlá získavajú energiu na výrobu tepla z geotermálnej energie a vonkajšieho vzduchu, t. j. komodít, ktoré sú dostupné v dostatočnom množstve po celom Slovensku. U tohto zdroja teda neexistuje obmedzenie ako u veterných elektrární či solárnych panelov.
Vonkajší vzduch aj geotermálna energia sú prakticky nevyčerpateľnými zdrojmi bez ohľadu na ročné obdobie, aktuálne poveternostné podmienky či nadmorskú výšku. To však neznamená, že tepelné čerpadlá nemajú žiadne nároky na priestor.
Kde je možné alebo vhodné tepelné čerpadlo umiestniť?
V prípade, že sa uvažujete o kúpe tepelného čerpadla zem/voda, t. j. najúspornejšieho zdroja energií vôbec, mali by ste mať na pamäti, že tento typ čerpadla získava energiu na výrobu tepla prostredníctvom zemných kolektorov. Pre bežný rodinný dom je tak potrebné disponovať pozemkom o veľkosti 300 až 600 m2. Na tomto priestore potom nie je možné v budúcnosti postaviť napr. garáž, dielňu a pod.
Pri tepelných čerpadlách získavajúcich energiu na výrobu tepla zo vzduchu potom počítajte s prevádzkovým hlukom na úrovni cca 35 dB – 45 dB. Z tohto dôvodu je vhodné neumiestňovať vonkajšie jednotky tepelného čerpadla v blízkosti izieb slúžiacich na spánok. V praxi sú tieto jednotky umiestňované v blízkosti miestností, kde prevádzkový hluk nevadí, t. j. kúpeľňa, kuchyňa, technická miestnosť.
Zároveň, okolie vonkajších jednotiek čerpadiel získavajúcich energiu zo vzduchu by malo byť upravené tak, aby:
• bola zaistená možnosť nasávať vzduch,
• bol zaistený bezproblémový odvod kondenzátu,
• miesto bolo dostatočne spevnené,
• bolo zaistené bezproblémové odmrazovanie.
Komerčný článok