Smart hodinky – áno, alebo nie?
V súčasnej dobe si už nevieme predstaviť svoj život bez mobilného telefónu, tabletu či laptopu. Aj na prvý pohľad celkom obyčajné hodinky už ponúkajú nespočetné informácie a funkcie. Smart watch alebo inteligentné hodinky sú čoraz obľúbenejšie a na trhu nájdete tie najrôznejšie modely. Ako si ale vybrať model, ktorý bude pre vás ako vyšitý?
Športujete?
V prvom rade si musíte uvedomiť, čo vlastne hľadáte. Existujú tri základné typy smart hodiniek: inteligentné hodinky, športtestery a fitness náramky. Samozrejme, ako už z názvu vyplýva, pre športovcov sú najlepšie smart hodinky športtestery. Takéto zariadenie dokáže zbierať a potom aj analyzovať najrôznejšie údaje, ktoré zozbiera počas vašej fyzickej aktivity. Medzi najčastejšie a najpoužívanejšie funkcie však patrí krokomer či meranie tepovej frekvencie, tempa a rýchlosti, vzdialenosti, spálených kalórií alebo času. Pri plávaní vám zasa inteligentné hodinky vedia spočítať bazény, pri jazde na bicykli sa môžete pozrieť napríklad na vyšliapané metre. Ak však nechcete svoje smart hodinky využívať primárne na športové aktivity, určite si ich nekupujte. Ich nevýhodou sú aj väčšie rozmery lunety.
Praktické, ale nie úplne presné
Ďalším typom v podstate športových smart hodiniek sú fitness náramky. Na rozdiel od športtesteru však fitness náramok ponúka minimalistickejšie riešenie, a to predovšetkým v rámci dizajnu. Fitness náramky majú totiž v drvivej väčšine jednoduchý úzky displej, ktorý zobrazuje iba minimum informácií. Cieľom fitness náramku je predovšetkým zozbierať údaje, ktoré si potom používateľ pozrie na svojom mobilnom telefóne v nainštalovanej aplikácii. Spočítajú vám kroky a spálené kalórie, zmerajú zdolanú vzdialenosť. Zvyčajne nechýba ani meranie tepovej frekvencie, monitoring spánku a informujú vás aj o upozorneniach z telefónu. Lepšie náramky sú vybavené aj GPS, aby presnejšie zaznamenávali vaše aktivity. Záporom je, že údaje iba zaznamenávajú – dajú sa vyhodnotiť až spätne a majú obmedzený počet pokročilých funkcií. Tiež sú menej presné oproti športtesterom a inteligentným hodinkám.
Pozor na kompaktibilitu s telefónom
Inteligentné hodinky, tak, ako ich všetci poznáme, nám umožňujú počítať kroky, využívať najrôznejšie aplikácie, sledovať pohybovú aj spánkovú aktivitu, prehrať si obľúbenú pesničku. Okrem toho s nimi môžete zaplatiť obed, sledovať srdcovú aktivitu, cvaknúť fotku alebo napríklad sledovať, kde sa práve nachádzajú vaše ratolesti. A to spomíname iba časť, pretože funkcií, ktorými sa smart hodinky pýšia, je skutočne neúrekom. Často sa o inteligentných hodinkách hovorí ako o predĺženej ruke mobilného telefónu. To je pravda, a preto by ste mali ako prvé sledovať, či sú inteligentné hodinky kompatibilné s vaším modelom smartfónu. Ich batérie majú obvykle nižšiu výdrž a cena je vzhľadom k väčšiemu využitiu vyššia.
Existujú aj tzv. hybridné typy smart hodiniek, ktoré majú mechanické ručičky aj ciferník a ponúkajú len základné inteligentné funkcie. Približujú sa skôr športtesterom alebo fitness náramkom – merajú napríklad kroky, spánok, tep a zvládajú základné funkcie, ako je odmietnutie hovoru, ovládanie hudobného prehrávača, diaľková spúšť mobilného fotoaparátu a pod. Ich nevýhodou je, že majú len spomínané základné inteligentné funkcie. Nezabúdajte pri kúpe na zľavové kódy, ktoré sú aj na elektroniku. Najviac ich nájdete na KuponyZdarma.sk.