Trápia vás „vankúšové“ vrásky? Takto sa ich zbavíte!
Ak máte po prebudení otlačenú tvár, koledujete si o nepríjemné vrásky, ktoré nie sú výsledkom starnutia, ale namáhania pokožky. V tomto článku sa môžete dočítať, ako sa takýchto vrások zbaviť.
Ochabovanie svalov na tvári
Laicky sa tomu hovorí vankúšové, alebo spánkové vrásky. Tieto vrásky súvisia so spánkom a podložkou hlavy, akú používame. Mnoho žien si myslí, že ide iba o prechodný kozmetický problém, no opak je pravdou. Odborníci tvrdia, že tlak na pokožku môže spôsobiť trvalé poškodenie pokožky. Vrásky, ktoré vznikajú takýmto spôsobom môžu spôsobiť starnutie pokožky a vznik predčasných vrások. Môže za to opakované pritláčanie tváre na vankúš a sila trenia, ktorou sa pokožka napína. Týmto spôsobom rýchlo dochádza k znižovaniu elasticity pokožky, pričom sa zmenšujú a ochabujú svaly na tvári. Najlepším spôsobom, ako si poradiť s týmto problémom, je dodržiavanie niekoľkých „bezpečnostných“ opatrení.
Spánok na chrbte
Príčinou týchto vrások je vankúš. V prípade, že používate bavlnené posteľné obliečky alebo obliečky z tvrdších materiálov, je vhodné vymeniť ich za saténové. Satén je pohladením pre tvár, pretože znižuje trenie o vankúš. Obliečky napríklad z bavlny majú tendenciu sa zhlukovať, vytvárať hrubšie vrstvy, čím spôsobia na tvári výraznejšie záhyby. Ďalším spôsobom ako sa vyhnúť vráskam, je zmena polohy počas spánku. Spánok v pozícii na chrbte je ideálnou príležitosťou na to, aby nedochádzalo ku kontaktu tváre s vankúšom.
Nižší tlak na tvár vďaka perine
Podopieranie tela perinou vám môže pomôcť pri vašom probléme. Je to pozícia, ktorú oceňujú ľudia zvyknutí spávať na boku. Pri tejto polohe sa rameno dostáva do zvýšenej polohy a zabráni kontaktu vankúša s celou plochou tváre. Pri tomto nastavení tela sa tvár natočí prirodzene jemne dohora, a to bez toho, aby si to odniesol chrbát alebo krčná chrbtica. Okrem spomínaných trikov je vhodné myslieť aj na iné príčiny, ktoré sa podpisujú pod tvorbu spánkových vrások.
Prílišný alkohol
Že vraj aj pravidelná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko tvorby nedokonalostí pleti. Alkohol totižto dehydratuje. A to i pokožku, čo môže viesť k opuchom tváre po prebudení. Ak sa napríklad z dôvodu oslavy neviete a nechcete vyhnúť alkoholu, kombinujte ho s dostatočným množstvom nesladených nápojov, a to najmä s pitnou vodou. Zníži sa nielen výskyt opuchov, ale aj vrások. Po prebudení si tvár osviežte studenou vodou.
Doplňte si vitamíny A, B, C a E
Ideálnou prevenciou pred vznikom „vankúšových“ vrások je pravidelné precvičovanie tvárovej gymnastiky a zabezpečovanie dostatočnej hydratácie pokožky. Udržať sviežu, pružnú a žiarivú pokožku pomáhajú aj niektoré druhy vitamínov, ktoré majú silný antioxidačný účinok. Patria k nim vitamín C, A a najmä vitamín E, známy tiež ako elixír mladosti. Kvalitu pokožky tváre zlepšujú aj vitamíny radu B, ktoré sa označujú pod súhrnným názvom B-komplex.
Foto: unsplash.com